קשב ורכוז: שאלות למומחה

 
 
 
 
האם ADHD שכיח יותר בבנים?
 

 

שכיחות הפרעת הקשב והרכוז בבנים גבוהה לעומת בנות.

אין הסבר ברור למה השכיחות גבוהה יותר בבנים.

בבנות הפרופיל של ההפרעה שונה מבנים ומתבטא יותר בהפרעת קשב ופחות בהיפראקטיביות. כלומר הפרעה יותר שקטה.

לכן סביר להניח כי חלק גדול מהבנות לא מאובחן. לעומת זאת, בבנים ההסתמנות יותר סוערת, היפראקטיביות עם הפרעות התנהגות ותסמינים סרבניים הגורמים להפניה תכופה יותר לאבחון.

יש לציין כי בגיל הבגרות שכיחות ההפרעה מתאזן בין המינים.

 

 

 

האם ADHD חולפת בהתבגרות?

 

 

בעבודתם של פראון וחבריו נמצא כי מחצית מהילדים המאובחנים כ – ADHD ימשיכו עם תסמינים שונים של ההפרעה גם בבגרותם.

 

לכן אם שכיחות הפרעת קשב בילדים מוערכת 5-8% אז שכיחות ההפרעה במבוגרים היא 4% ואכן נתון זה מופיע גם בעבודות נוספות.

 

העבודה החשובה בנושא זה היא המחקר הגדול של קסלר וחבריו. מחקר זה המכונה  Co-

morbidity Survey Replication (NCS-R) -Co  כלל מעל 9000 מבוגרים גילאי 18-44 שנים. המחקר התבסס על שאלונים שבדקו שכיחות של תחלואה נפשית של מספר הפרעות כולל ADHD. 70% מהמבוגרים דיווחו כי התסמינים של ההפרעה המשיכו אצלם בבגרותם!

 

Faraone SV, Biederman J, Mick E. The age-dependent decline of attention 5 deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies. Psychol Med. 2006:36 (2): 159-165

Kessler RC, Adler L, Barkley R, et al. The prevalence and correlates of adult 6 ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication. Am J Psychiatry. 2006` 163 (4): 716-723.

 

 

מה הגורם להפרעת הקשב והרכוז?

 

 

לא ידוע מה הגורם המדוייק לתסמונת אך נמצא קשר לגורמים סב – לידתיים כמו: משקל לידה נמוך, עישון אימהי במהלך ההיריון, חשיפה לעופרת, גורמים פסיכו – סוציאליים. כמו – כן קיים גורם תורשתי מובהק.

 

 

האם יש מחלות הגורמות להפרעות בקשב ורכוז?

 

 

אחד התפקידים החשובים של הרופא באבחון ADHD הוא לשלול מחלות אורגניות אשר יכולות לגרום לסימפטומים המזכירים את הצורה הראשונים של ADHD.

 

בין המחלות האלו ניתן להזכיר מחלות תורשתיות כגון תסמונת כרומוזום איקס השביר, פגיעה סב לידתית (העלולה לגרום גם ל"שיתוק מוחי"), הפרעות אנדוקריניות של בלוטת התריס, שימוש בתרופות כגון תרופות נוגדות פרכוסים. יתכנו גם פרכוסים, מהסוג שמכונה PETIT  MAL (מתבטאים בהתקפים של בהייה, חוסר קשר לסביבה, תנועות מצמוץ, תנועות שונות עם פה ועוד).

 

במצב זה יתכנו עשרות ומאות התקפים ליום. מצבים אלו של "ניתוקים" מרובים מהסביבה עלולים להתבטא גם כקשיי קשב ורכוז משניים להפרעה האפילפטית.

 

 

האם ADHD עובר בתורשה?

 

 

הגורם להפרעה זו הוא מולטי – פקטוריאלי (כלומר נגרם מצרוף של מספר גורמים אשר ביחד גורמים להיווצרות ההפרעה) וגוללים גורמים תורשתיים וכן סביבתיים.

 

לגבי הנושא התורשתי – הערכה היא בערך 75% על רקע תורשתי וזאת בהתבסס על מחקר על תאומים.

 

כיום נערכים מחקרים רבים בתחום זה. לא נמצא כרומוזום או גן יחיד האחראים להפרעה זו אך נמצא קשר למספר כרומוזומים כגון כרומוזומים 4, 5, 6, 8, 11, 17.  נמצא קשר לגנים שונים האחראים לקולטנים (רצפטורים) למוליכים עצביים

 

 

 

מה בעצם הגורם להפרעה?

 

זו שאלת "מיליון הדולר"...המעניין הוא שלמרות מחקר עצום בתחום זה עדיין רב הנסתר על הנגלה.

 

התאוריה המקובלת כיום היא התאוריה של המוליכים העצביים המוחיים. הכוונה לחומרים כימיים טבעיים הקיימים במוח אשר מעבירים אינפורמציה לאיזורים שונים במוח וגורמים להפעלתם. המחקר כיום מתרכז במיוחד בחומרים דופמין ונוראפינפרין.

 

ההנחה היא שרמתם במוח של ילדים ומבוגרים הלוקים בהפרעה זו נמוכים באיזורים מסויימים וכתוצאה מכך מתעוררים התסמינים השונים של ההפרעה. כך למשך חומרים מעוררים כמו ריטלין מעלה את הרמה של חומרים אלו על ידי הפחת הפרוק שלהם במוח וכן הזירוז השחרור שלהם.

 

איזורים שונים של המוח מעורבים בהפרעה זו כולל האונה הקדמית, המצחית וכן אזורים נוספים האחראים לעיכוב תגובות, זכרון עבודה, ערנות וקשב. לכן כאשר מבצעים הערכה נוירו פסיכולוגית של ילדים עם הפרעת קשב ורכוז, ניתן למצוא ירידה בתפקודים ביצועיים.

 

 

 

האם המוח של ילדים (ומבוגרים) עם הפרעת קשב שונה ממוח "רגיל"?

 

 

זוהי שאלה מעניינת. אנחנו מתייחסים להפרעת קשב כהפרעה נוירולוגית אורגנית וזאת מכיוון שמעורבים בה איזורים שונים במוח, ניתן לתת לה הסבר ביוכימי.

 

מאידך עיקר הביטויים שלה הם התנהגותיים. למעשה קיים אזור חפיפה נרחב בין מה שמכונה הפרעות נוירולוגיות לבין הפרעות נפשיות פסיכיאטריות כאשר ברור כיום כי ביסודה של כל הפרעה נפשית קיימים גורמים תורשתיים, סביבתיים עם הפרעה בפעילות מוליכים מוחיים (נוירו – טרנסמיטורים) במוח.

 

למעשה בבדיקה נוירולוגית של ילדים עם הפרעות קשב לא נמצאה הפרעה מיוחדת. ניתן למצוא לעיתים הפרעות קלות במוטוריקה גסה ועדינה. לעיתים גם במה שמכונה סימנים נוירולוגיים רכים אבל מעשית אלו לא מימצאים קבועים ומאפיינים או מאבחנים הפרעה זו.

 

ניתן למצוא לעיתים שינויים עדינים במוח – ירידה בנפחים של אזורים שונים כולל המוח הקטן, האיזור הימני של המוח וכן איזורים נוספים כולל מה שמכונה קורפוס קלוזום וכן חלק מגרעיני הבסיס.

 

 

יש להדגיש כי שינויים שהוזכרו הם בעלי משמעות סטטיסטית ורק כאשר משווים קבוצות גדולות של נבדקים תוך שימוש בשיטות מתוחכמות ואין כיום אפשרות על סמך מימצאים אלו לאבחן בצורה אינדבידואלית. במילים אחרות, לא ניתן על סמך בדיקת הדמיה (MRI CT) בודדת לאבחן ילדים עם הפרעת קשב ורכוז. לכן, בדיקות אלו לא נחשבות לבדיקות שגרה לצורך האבחנה!

 

 

ממצא מאד מעניין הוא שוני בקצב חילוף חומרים באיזורים שונים במוח בילדים עם הפרעת קשב וללא הפרעה זו. שימוש בטכניקות מאד מתוחכמות 

 

ניתן להדגים איזורים בעלי פעילות מופחתת באיזורים קדמיים של המוח וכן בגרעיני הבסיס. כלומר זוהי למעשה הוכחה לכך שהמוח של ילדים עם הפרעת קשב בעל אופי שונה מהפעילות המוחית של ילדים ללא הפרעת קשב.

 

עם זאת, חייבים להיות זהירים ולהדגיש כי הילדים והמבוגרים עם הפרעה זו הם בעלי מוח תקין לחלוטין, אם כי בתחומים שונים הוא פועל בצורה מעט שונה.

 

 

האם דיאטה מסייעת לטפול ב – ADHD?


 

 

מזון או תוספי מזון מסויימים נחשבים עד עתה כאחת הסיבות ל – ADHD. אחת השיטות המקובלות עד היום היא לנסות דיאטות שונות ובעיקר דיאטות נטולות סוכר.

 

 

במאמר סקירה מסכם נדון הנושא כאשר נדונו שיטות השונות שהומלצו כולל הפחתת סוכר דיאטה ללא חומרים משמרים, תוספי מזון מלאכותיים, דיאטה אוליגו – אנטיגנית וכן מתן אומגה 3.

 

ההתלהבות שהיתה בעבר (בשנות ה – 70 של המאה העשרים) לדיאטת פיינגולד (תה פופולרית), שדגלה בהפחתה או הוצאה של חומר צבע מלאכותיים, חומרים משמרים, אספרטם , סליצילטים וכן חומרים נוספים - דעכה.

 

יש עדויות חיוביות למעבר מתזונה "מערבית" (עשירה בשומן, סוכרים) לתזונה בריאה, המזכירה את הדיאטה המזרח תיכונית הנמוכה בתכולת הסוכרים, עשירה בסיבים, אומגה 3 - העשויה לשפר חלק מהתסמינים של הפרעת קשב.

 

החוקרים מציינים כי ניסיון לבצע דיאטה הכוללים הפחתה משמעותית של מוצרי מזון שונים קשה לביצוע, במיוחד בילדים, ולמעשה מצליחה לסייע רק לחלק קטן מהילדים. כלומר ישנה כנראה רק תת קבוצה של ילדים עם ADHD העשויה להינות מתזונה בריאה. בחלק גדול מהילדים לא נצפה בשיפור מעשי.

 

ההמלצות לדיאטה כוללים כישלון לטפול תרופתי, התנגדות לטפול תרופתי.


לסכום נושא זה: אין הוכחות חד משמעיות ליעילות דיאטות דלות סוכר, חומר צבע או חומרים משמרים לשיפור סימפטומים של קשב, רכוז ואימפולסיביות בילדים.


יחד עם זאת, מכיוון שטפול זה (במידה ונעשה עם הדרכה מקצועית מתאימה) לא מזיק, ניתן לנסות אותו לפרק זמן מוגבל (2-3 חודשים) במידה ואין שיפור ברור אין צורך להמשיך בשיטה זו, ובודאי לא להתבסס עליו כשיטת טפול בלעדית.


במרבית המחקרים לא נמצאה השפעה ברורה על מתן אומגה אך בשקלול סטטיסטי של כל המחקרים נמצאה יעילות מסויימת.


לכן טפול באומגה 3 לא מחליף טפול תרופתי אך יכול לשמש כתוספת לטפול זה ובמיוחד במצבים בהם הורים מתנגדים לטפול תרופתי קונבנציונלי.  

 

 

 
"אין חכם כבעל הניסיון"
(פתגם עממי)
 

 

היכן אנחנו?

רעננה – אזור השרון (המשרת גם את כפר סבא, הוד השרון, הרצליה, רמת השרון, נתניה, קדימה צורן, אבן יהודה, תל מונד, כפר יונה, כוכב יאיר, צור יגאל ועוד).

ראש העין – אזור המרכז (המשרת גם את אורנית, שערי תקוה, אלעד, שהם, שוהם, פתח תקוה, מכבים, רעות, מודיעין וישובי השומרון).

גבעתיים – אזור המרכז (המשרת גם את רמת גן, גבעתיים, תל אביב, רחובות, ראשל"צ, ראשון לציון, חולון, לוד, אשדוד, באר טוביה ועוד).

 
 
 
 
 
 
 

טפול באספרגר
התפרסם מאמר ב - 6/17 בעיונים בחינוך
כתב עת לעיון ולמחקר בחינוך
על מקרה בטפולנו המשתף
בניסיון רב בטפול באספברגר
 
האבחונים מוכרים
בכל מוסדות החינוך בארץ ובחו"ל, המרכז הפסיכומטרי ובמרבית המוסדות להשכלה גבוהה
 
אבחון לפסיכומטרי
תאריך אחרון לרישום
להגשת אבחון לפסיכומטרי
ו/או אבחון להקלות לבחינת אמי"ר
(אנגלית מיון לרמות)
לבחינת יע"ל (בחינה מיון בעברית)
בתנאים מותאמים: 25/2/19
לבחינה באביב 2019
 
שיפור ההישגים
מתן הקלות בעקבות אבחון
בבחינות הבגרות
ובבחינה הפסיכומטרית
יסייעו לשפר את ההישגים.
 
MOXO
מבחן ממוחשב חדש מדוייק ואמין
לבדיקת הפרעות קשב ורכוז
עם נורמות ישראליות
לילדים, נוער ומבוגרים
 
הקלות בבגרות באנגלית
ללומדים 4-5 יחידות:
הקראת שאלון הבחינה
השמעת שאלון הבחינה
בחינה מתוקשבת
התעלמות משגיאות כתיב
- להקלות אלו יש צורך
באבחון פסיכודידקטי
לפי הנחיות משרד החינוך
לפרוט לחץ כאן
 
זכויות עולים
בבחינות הבגרות
לעולה חדש, עולה ותיק או תושב חוזר
 
ליקוי למידה
לא מילולי - הסבר המאפיינים
 
איך להפוך מגבלה ליתרון
צפו בסרט מדהים על נער עיוור
שהפך את מגבלתו ליתרון
 
C.P.T מבחן ממוחשב לבדיקת קשב ורכוז
C.P.T  (מקביל ל - TOVA) מצורף לכל סוג אבחון
במכוננו, לבדיקת התחום באופן מעמיק.
 
אנשי טפול וחינוך!
טיפים לשיפור
התקשורת והתישאול
 
היתרון של הסובלים
מקשיי קשב ורכוז
 
איך להצליח בחיים
תוכנית מפורטת ומנומקת
על פי מחקרים עדכניים
 
הטרדה מינית
איך להירגע - טיפים
לחצו על הקישורים ותתרגלו
 
קשר מורה תלמיד
 טפוחו מסייע
להתפתחותו, רווחתו
והישגיו של התלמיד
 
אמצעי התקשורת
הסכנות לילדים ולנוער
ודרכי התמודדות
 
הצעות לשיפור מצב חברתי
מתגייסים לצהל
עם קשיי קשב ורכוז -
טיפים איך להתנהל נכון בתהליך הגיוס ולאחריו.
 
האם אני בזוגיות טובה?
עשרה נושאים
שינחו אותך
לבדיקה עצמית או כשיחה עם בן/בת זוגך/תך לחץ כאן.
 
קשב ורכוז
מתגרשים ורוצים לספר לילדים?
טיפים איך לנהל שיחה כזו; לחץ כאן.
הדרכה, ליווי ותמיכה מקצועית תוכלו לקבל במכוננו.
 
 
מה ההבדל בין סוגי האבחון השונים?
נשמח לעמוד לרשותכם להתייעצות לגבי סוג האבחון להסברים נוספים
 
מה יגדיל סיכוייך לקבל התאמות בפסיכומטרי?
מבחן מפעם
בפסיכומטרי - מהו? 
 
:שם
:טלפון
:Email

צלצל עכשיו!

נייד: 055-6822582

טלפון: 09-7717099

לבלוג של מכון עטרה

לפייסבוק העסקי שלנו עטרה עטרה